Divocí králíci jsou známí už hodně dlouho. Podle dochovaných pramenů žili již v II. století př.n.l. v dnešním Španělsku a Portugalsku. Přibližně o tisíc let později jim přišli na chuť Římané, kteří je přivezli do Itálie, kde je chovali ve venkovních kotcích. Králíci jsou velice přizpůsobiví a mohou žít téměř všude. Do Austrálie se dostali tak, že si jeden anglický vystěhovalec chtěl vzít jako připomínku starého domova také párek divokých králíků. Malí ušáci se v Austrálii cítili tak dobře, že se vesele množili, až se přemnožili, protože nemají žádného nepřítele. O jejich přizpůsobování se můžeme přesvědčit i ve střední Evropě kde se mnohé králičí rodinky přestěhovaly do měst a žijí v bezprostřední blízkosti lidských obydlí.
Od divokého králíka k domácímu
Protože králíci se cítí jako doma skoro všude, kidé je brzy začaly chovat a šlechtit. Byli užiteční pro své hebké kožíšky, ale hlavně kvůli chutnému masu. Byli velmi žádání také proto, že konzumace jejich masa byla v klášterech povolena i v postní době.
První zakrslý králík
Králíci se začali postupem času šlechtit. Šlechtitelé se snažili především získat statné a hodně masité tvory s hebkou kožešinou. Šlechtění se stalo zanedlouho zálibou, které se věnovali především Holanďani a Angličané.V roce 1940 spářil Holanďan Hoefman červenookého hermelína s divokým králíkem a z toho vzešel první zakrslý barevný králík.
Nejkrásnější králičí plemena
K uznávaným králičím plemenům patří hermelíni, zakrslí barevní králíci, rexové zakrslí, zakrslí berani, zakrslí liští králíci.
Hermelíni
Jsou nejdéle známým králičím plemenem „zakrslých“ králíků. Mají sněhobílý, krátký a hustý měkký kožich a svítivé modré, nebo červené oči. Vypadají velmi roztomile díky kulaté hlavě, širokým lícím, mírně vystouplým očím a krátkým úzkým oším.
Zakrslí berani
Zakrslé berany poznáme podle visících uší, šlechtitelská terminologie užívá označení závěs. Už při narození jsou u těchto králíků uši větší než u ostatních plemen a visí podél hlavy. Srst zakrslých beranů je hustá a měkká.
Důležité informace
Zakrslí králíci se dožívají až 10 let. Potřebují dostatek pohybu, aby si dokázali najít cestu ke svému majiteli a nikomu by se nelíbilo být stále zavřený. Králíci jsou také nemocní. Musejí být každý rok očkováni proti králičímu moru a mixematóze.
Wikipedia – Zakrslý králik.pdf
Zanechat Odpověď